Jak se vypořádat s Bechtěrevovou chorobou?

Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova nemoc je chronické, celoživotní onemocnění, jehož zákeřnost spočívá v nejasnosti příznaků, které často komplikují diagnózu. Ta bývá z těchto příčin určena i s odstupem několika let. Obecně platí, že se vyskytuje spíše u mužů než u žen a její první příznaky se zpravidla objevují v 18. až 30. roce věku.

Ačkoli Bechtěrevovu chorobu není možné ani dnes zcela vyléčit, existuje celá řada cvičení a způsobů léčby, jejichž prostřednictvím je možné progres nemoci výrazně zpomalit až zcela zastavit. Na následujících řádcích budou přiblíženy ty nejefektivnější recepty, které se osvědčily v boji proti této nemoci.

Antigen HLA-B27 je spojen s Bechtěrevovou chorobou

Bechtěrevova choroba zůstává i dnes pro vědce v mnoha ohledech tajemná. Neshodují se kupříkladu na příčinách jejího vzniku, i když dnes již je potvrzeno, že dědičnost sklonů k této nemoci, jíž se jinak odborně říká ankylozující spondylitida, souvisí s dědičností antigenu HLA-B27, který výrazným způsobem zvyšuje riziko rozvoje této choroby. U některých relativně odděleně žijících etnických skupin, jako jsou Eskymáci kmene Zupik na Aljašce, se onemocnění vyskytuje z ne zcela jasných důvodů relativně častěji.

Bechtěrevova nemoc má u každého odlišný průběh

Specifikem Bechtěrevovy choroby je skutečnost, že její průběh je v porovnání s jinými nemocemi vysoce individuální. Projevuje se obvykle v nepravidelných intervalech a její počátky bývají spojeny s bolestí v dolní části zad. Pacienta trápí hlavně v noci, kdy ho i přinutí vstát a protáhnout se. Postupem času vede Bechtěrevova nemoc k tuhnutí páteře a může vyústit až v takzvanou bambusovou páteř.

Bechtěrevik může průběh své choroby výrazným způsobem ovlivnit

Existuje nějaký osvědčený způsob, jak se s Bechtěrevovou nemocí vypořádat? Zásadní význam zde má přístup každého pacienta, na němž záleží, jestli se bude řídit doporučeními lékařů a pravidelně cvičit. Tímto způsobem je možné průběh choroby výrazným způsobem zpomalit a vyhnout se brzké invaliditě.

Pravidelné cvičení je pro bechtěrevika nezbytností

Léčba Bechtěrevovy nemoci je spojena se cvičeními, která se provádějí každý den. Jejich cílem je ranní protažení a večerní procvičení páteře. Mezi nejběžnější cvičení, která se u Bechtěrevovy choroby doporučují, patří:

  • Kočičí hřbet, kdy člověk v pozici na čtyřech střídavě prohýbá a zakulacuje záda.
  • Leh na zádech a přitahování napnutých paží k pokrčeným kolenům, což může připomínat nedokonalé sedy-lehy.
  • Pozice na všech čtyřech a střídavé zvedání levé nohy s pravou paží a naopak. Tento cvik nejen procvičuje rovnováhu, ale hlavně zapojuje do pohybu celou řadu svalů, které by neměly zůstat v nečinnosti.
  • Sed zpříma na pevné a stabilní židli spojený s úklony do obou stran.

Značnou úlevu mohou poskytnout cvičení ve vodě

Kromě řady cvičení se ke zbrzdění Bechtěrevovy choroby doporučuje dodržovat konkrétní režimová opatření, snažit se o správné držení těla a vhodnou polohu během spánku. Bechtěrevikům jsou doporučována rovněž cvičení ve vodě. Vztlaková síla vody totiž dokáže usnadnit pohyby a důsledkem cvičení ve vodě je uvolnění napětí i zlepšení pohybového rozsahu.

Novou naději pro nemocné představuje biologická léčba

Bechtěrevovu chorobu je možné celkem úspěšně léčit i prostřednictvím léků, které cílí na potlačení zánětlivé aktivity a imunitního systému, který reaguje proti tkáním vlastního těla. Běžně jsou užívány i kortikoidy a antirevmatika. Naděje bývají vkládány do nově se rozvíjející skupiny léků, které spadají do oblasti takzvané biologické léčby. Jejich předností je skutečnost, že v porovnání s běžnými imunosupresivními léky nemají tolik vedlejších účinků.